Doğal çakıl taşları ile dekorasyon

Bir gün ara verdik ve yeniden yazmaya başladık bugün konu Doğal çakıl taşları ile dekorasyon konusunu ele alacağız. İlk olarak bu konuya benzerliği olan bir başka konu vardı siteyi takip edenler bilirler Doğal Taşları Döşereyerek Hayvan Figürleri Yapmak başlıklı bir yazım vardı. Şuan ki okuduğunuz konu ile benzerliği bulunan bir konudur en azından kullanılan malzemeler açısından benzerliği vardır. O çalışmamızda da çakıl taşları ile hayvan figürleri yapmıştık bu sefer biraz farklı şeylerin yapıldığını göreceğiz.

Doğal çakıl taşları ile dekorasyon

İlk olarak Antalya Manavgat Taşağıl’da yapmış olduğumuz bir su yolu çalışmasını paylaşmak istedim. Bu çalışma doğal taşlar ile kaplanmış villalar arasından geçecek olan bir su yolu çalışmasıdır. Burada büyük boyutlu çakıl taşlar kullanılmıştır. Bu taşlar sadece dekorasyon amacı değil bazı durumlarda suyun drenajı içinde kullanılabilir. Benzer bir çalışmayı Manavgat titreyengöl mevkisinde bir otel için yapmıştık.

Doğal çakıl taşları ile dekorasyon (1)

Doğal çakıl taşları ile dekorasyon diğer taşlarda olduğu gibi çok ciddi ustalık gerektiren bir şey değildir. Taşların küçük ve hafif olması bunun yanında kırma yada kesme gibi işlemler yapılmayacak olması herkesin kolaylıkla yapabileceği anlamına gelmektedir. İhtiyacınız olan tek şey taşı yapıştırmak için malzemeler ve hayal gücü.

Doğal çakıl taşları ile dekorasyon (2)

Aynı boydaki çakıl taşlarının belli bir hizaya ve tekniğe göre dizilmesi ile yapılan bir çalışmadır. Benzer bir çalışmayı geçmiş yıllarda Manavgat bölgesinde bir otel için uygulamıştık. Burada esas olan taşların aynı boyda ve genişlikte olmasıdır. Eğer farklı renkler ile kombinasyon yapacaksınız taşların tek renk olmasına da özen göstermelisiniz yoksa istediğiniz şekil çıkmayacaktır ortaya.

Doğal çakıl taşları ile dekorasyon (3)

Yukarıdaki çalışma ile aynı çalışma diyebiliriz. Bu çakıl taşı döşeme modeli daha çok sadece insanların kısa mesafe yürüyüş yollarına uygulanabilecek bir taş döşeme modelidir. Bahçeye döşenir, havuz kenarlarına döşenebilir çıplak ayakla yüründüğü zaman masaj yapma özelliği verir kan dolaşımını kolaylaştırır ve rahatlık verir.

Doğal çakıl taşları ile dekorasyon (4)

Bu uygulamada birçok taş döşeme modeli görüyorsunuz. Sanırım burası bir restoran yada bir kafeterya yürüyüş yolunda hem çakıl taşlarını hemde siyah kayrak taşlarını görüyorsunuz.

Doğal çakıl taşları ile dekorasyon (5)

Burada uygulamayı yapan kişi kendi karosunu kendisi üretmiş ve çakıl taşlardan karo yaparak yürüyüş yolunda kullanmış.

Doğal çakıl taşları ile dekorasyon (6)

Sizlere farklı bir deneyim yaşatmak istedim umarım hoşunuza gitmiştir. Lütfen beğendiğiniz yazıları paylaşmayı unutmayın.

Önceki yazımı okudun mu?  Bahçe duvarı kaplama modelleri

Kaynak: lushome.com

Bunu okumalısın

Eğimli bahçelerde doğal taş merdiven

Eğimli bahçelerde doğal taş merdiven yapımını ve örneklerini ele alacağımız bir yazı ile sizlerleyim. Çok …

Bir Cevap Yazın