Eski Taş evin Onarımı / Taş Ev Tadilat Öncesi Sonrası

Uzun bir aradan sonra yeniden yeni bir paylaşım ile sizlerleyim.

Eski Taş evin Onarımı / Taş Ev Tadilat Öncesi Sonrası başlıklı bir paylaşım ile en son neler yaptık nerelerdeydik bakalım. İsntagram hesabını yakından takip edenler biliyor son olarak Alanya Okurcalar’da eski bir taş evin restorasyon işine başladık. Pandemi nedeniyle her ne kadar işler uzamış olsa da zevk alarak yaptığımız çalışmalardan birisi oldu.

Yeni işimiz bu eski taş evi restore etmekti. Bu eski taş ev gerçekten o dönemin en iyi taş ustaları tarafından yapılmış bir evdi. Taş ustaları taş seçimi, taş örme stili gibi konularda başarılı oldukları kesin. Günümüz taş ustaları bugünün şartlarından köşelere bu kadar önem vermezken o dönemde o şartlarda muazzam bir köşe çıkartmışlar.

Evi analiz ettikten sonra nerede ne yapacağımızı müşterimiz ile belirledikten sonra önem sırasına koyduk ve çalışmalara başladık.

Evin hemen dibinde büyük bir eski kuyu vardı burası bizim için tehlike arzettiği için burayı kapatarak başladık çalışmalara.

Taş evin alt katı hayvan ahırı olarak kullanılıyordu oradan devam ettik çalışmalara. Bazı kısımlarda yarım metreden fazla kalın toprak vardı. Yaklaşık 2 gün süren çalışma sonrasında alt katı boşalttık. Alt katta çalışmaya başlamadan önce alt katta 1 pencere ve 1 tane kapı açtık.

Biz diğer alanlarda çalışma yaparken taş ustalarımız da binaya ek olarak yapılacak salon duvarlarını örmeye başladılar. Burası alt kat ile aynı seviyede olan mutfaktan geçilecek bir salondu. Burada şömine olacak iki büyük sürgülü kapı birde pencere olacak.

Eski kapı ve pencereler söküldü alt kata açılan kapı ve pencere düzenlendi.

Sıra çatının sökülmesine gelmişti. Çatıda hiç bir şey kalmayacak şekilde söküldü. Mevcut kiremitler özelliğini yitirdiği için onlar atıldı.

Zaman kaybetmeden çatı yapılmaya başlandı. Ahşap çatı taş evler için olmazsa olmazdır. Eğer bir taş ev yaptırıyorsanız çatı mutlaka ahşap ve kiremit olmalı.

Taş evimiz ahşap çatı yapıldıktan sonra kendini göstermeye başlamıştı. Sırada membran örtülmesi, çıra çakılması ve kiremit var.

Bu çatıya ek olarak tavan çakmadık ters lambri olarak yaptık. Ters lambri taş evlerde kesinlikle iyi gidiyor.

Taş evimizin çatısında Granada model kiremit kullandık. Bu kiremit hem görünüm olarak hemde örtülme kolaylığı olarak çok güzel tercih edilebilir bir kiremit modelidir.

Ek olarak yapılan salonunda çatı örtülmesi tamamlanıyor.

Çatıların örtülme işlemi tamamlandı.

Üst katta ara bölmeleri bölmeye başladık ahşap ile.

Taş eve ek olarak yapılan salon kısmının iç bölümüne derz uygulaması yapıldı dış kısmı derzsiz kaldı.

Biz taş evlerde müşterilerimize kapı pencere olarak sedir ağacını tavsiye ediyoruz ve uygulamalarımızda sedir ağacını kullanıyoruz. Kesinlikle kendine has kokusu ile taş evler ile en uyumlu ağaçtır.

Sona doğru yaklaşıyoruz. Ahşap balkon olmazsa olmaz.

Ahşap tabanlar için vernikli koruyucu uygulaması yapıyoruz.

Aydınlatma tamamen tamamen bitmedi ama yapılan kısımları sizlere göstermek istedik. Dış kısımlarda bu şekilde aplikler kullanıldı. İç kısımlarda ise biraz daha farklı.

Taş evimizde kazasız belasız sona geldik.

Bu evin önceki halinin videosunu buradan görebilirsiniz. https://youtu.be/FiwLjKfNvY0

Bu taş evin bitmiş halini de bu videodan görebilirsiniz. https://youtu.be/AGgeXlpKkTc

Eğer sizinde Antalya ve ilçelerinde tadilat edilecek taş eviniz var ise bize sosyal medya hesaplarımız üzerinden ulaşabilirsiniz. Taş evlerin restorasyon ücretleri tamamen sizin belirleyeceğiniz kullanmak istediğiniz malzemelere göre farklılık göstermektedir. Uzaktan fiyat vermek gerçekten çok zor.

Facebook https://www.facebook.com/dogaltasevler

İnstagram https://www.instagram.com/dogaltasevler/

 

Bir Cevap Yazın