Eski taş evin tadilatı derz yapılması

Eski bir taş eviniz var ve siz bu evi hayata döndürmek istiyorsunuz

İşte bu yazı tam size göre. Bu yazıda öncesi ve sonrası olmayacak daha sonra öyle bir yazı yeniden yayınlanacak. Bu makalede eski bir evin derz ile nasıl görünüm ve sağlamlık kazandığını ele alacağız.

Resimde gördüğünüz ev ortlama 100 yıllık bir ev. İki katlı taş ev katlar arasına katran tahta döşenmiş. Evin tamamı katran ve ardıç ağacı kullanılarak inşa edilmiş. Diğer yazıda ele alacağız zaten detayları. Bu bina inşa edilirken çamur kullanılmış, binada kullanılan taşlar bölgeden toplanan moloz taşlar kullanılmış. Taşlar zamanla tozlaşmış erimeye erezyona başlamış. Bundan dolayı taş aralarındaki boşluklar büyümüş. Binanın orjinalliğini bozmadan dış kısımda derz çalışması yaptık.

Öncelikle dış duvardaki taşların arasında ne kadar toprak varsa temizlendi. Temizlenen kısım su ile iyice yıkanarak tozlar alındı. Hazırlanan özel derz aralara iyice yedirildi. Bu binanın iç kısımlarının da derz ile daha iyi olacağını savunanlar oldu. Eğer ev normal bir taş ev olsaydı kesinlikle iç kısımlarda taşların görünmesi taraftarı olurduk ama ev çok eski olduğu için ev bol miktarda su almış. İç kısımlar sıva yapıldı ki binaya dayanıklılık katmasını sağlandı.

Videoyu izleyerek değişimi görebilirsiniz. Bu tür videoların devamı için kanala abone olabilirsiniz.

Not: Projelerin yoğunlundan ve kovid 19 virüsünden dolayı Antalya dışında uygulama hizmeti veremiyoruz sadece taş gönderebiliriz. Taş ihtiyacınız varsa bize ulaşabilirsiniz.

Facebokk’taki Taş ustaları grubumuza katılmayı unutmayın.

Bunu okumalısın

Taş Evlerde Kullanılan Ahşap Hatıl Ne İşe Yarar?

Taş Evlerde Kullanılan Ahşap Hatıl Ne İşe Yarar? En çok aldığım sorulardan bir tanesi bu …

2 comments

  1. özel derz malzemesinin karışımını verme şansınız varmı bayburt taşına sarı renkli derz çalışması yapmak istiyoruz bize çatlamayan soğuğu ve güneşe dayanıklı bir derz karışımı önerebilirmisiniz

    • Merhaba, Yanıt biraz gecikti kusura bakmayın. Beyaz çimento, sıfır deniz kumu, biraz sarı oksit boya.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: