Taş ev için arsa tercihi nasıl yapılmalı?

Uzun bir aradan sonra yeniden sizlerleyiz.

Bugün sizlere Taş ustaları grubumuz üyelerinden Lütfü Koyuncu ustanın kaleme aldığı güzel bir yazıyı paylaşmak istedik.  Konumuz: Taş ev için arsa tercihi nasıl yapılmalı?

Yazıyı hiç değiştirmeden paylaşıyoruz.

Merhaba Dostlar
Bu günkü konumuz Taş ev Arsa alımı hakkında olacaktır…
Taş ev yapmaya karar verince önce arsa seçimi yapmak gerekir köymü, ilçemi il mi iyi düşünüp karar vermek … Ve empati yapmak ben bu yerde yaşayabilirmiyim benim beklentilerimi karsilayabilirmi….. Çalışıyorsanız işinize yasaminiza engel teşkil eder mi kısacası sizin mutlu olmanızı seçtiğiniz yer karşılayabilirmi…. bu çok önemlidir … Net bir karar verdikten sonra eski ev alıp tamirmi arsa veya tarla alıp yapmak mı bununda netleştirmek gerekir…

Bir diğer konuda köyde aldığınız her tarlaya ev yapamazsınız köy içi olmalı veya arsa niteliğinde olmalı veya içinde bir yapı olmalı yoksa ben tarla aldım ev yaparım konteyner koyarım ile bu işler olmuyor hayal kırıklıkları mutsuzluklar pişmanlıklar oluyor… Çünki tarımsal alanlara ev yapamazsınız ancak çiftlik evi hayvan barınağı çoban evi gibi yapılar yapabilirsiniz onunda prosüdürleri vardır…. Sevgili dostlar Bir diğer konuda alacağınız bir köy evini almadan anlayan birisine tamirat maliyeti çıkartmanız gerekir yoksa sonra sıkıntı çekersiniz…. Bunları her zaman arayıp bana yardımcı ol ustam diyen bir sürü insan ile karşılaşıyorum ne satabiliyor nede tadilat yapabiliyor.. Bir başka konuda alacağınız arsa belediye sınırları içindeyse imar durumunu eğer ev ise tadilat durumunu öğrenip öyle almanız daha sağlıklı olur eğer alacağınız arazi köy sınırları içinde ise il özel idareden imar durumu yerin ada parselini söyleyerek de öğrenebilirsiniz sizin beklentilerinizi karşılıyorsa ona göre hareket edersiniz.
Birde kolpaci dolandırıcılardan uzak durun çok ucuz bir ilan verip kapora isteyenlere kanmayın kapora vermezseniz satılır bak vs vs mazeretler uyduranlardan uzak durun ….
Tapuyu almadan hiç kimseye de ödeme yapmayın değerli dostlar kısacası bir yer alacaksanız önce bir hafta 15 gün orada yaşayın sizi mutlu edecek mi ona göre karar verip yer alın….
Not Bu bilgiler sadece bilgi amaçlıdır kimse ile ticari kaygım hesabım yoktur…

 

Bu güzel paylaşım için ustamıza teşekkür ederiz.

Dilerseniz Taş Ustaları grubumuza katılarak yüzlerce ustaya sorular sorabilirsiniz.

Lütfü Koyuncu iletişim. 0 532 175 69 17

Bunu okumalısın

Taş Ev mi Beton Ev mi?

Taş Ev mi Beton Ev mi? Hangi Seçim Daha Doğru? Ev yapımında taş ve beton …

Bir Cevap Yazın