Taş Evlerde Kullanılan Ahşap Hatıl Ne İşe Yarar?

Taş Evlerde Kullanılan Ahşap Hatıl Ne İşe Yarar?

En çok aldığım sorulardan bir tanesi bu ağaçlar ne işe yarıyor süs mü? Sorusu. Taş evlerde kullandığımız yatay ahşabın ne işe yaradığını dilim döndüğünce anlatmaya çalışacağım. Öncelikle şunu belirtmem de fayda var ben inşaat mühendisi değilim mimar değilim. Taş ocağı işletmecisiyim aynı zamanda taş evler yapıyoruz. 30 yıldan uzun süredir bu işin içindeyim.

Hatıl nedir ne işe yarar?

Hatıl, ağırlığı yatay bir şekilde dağıtmak ve duvarların dikey doğrultudaki çatlamalarını engelleme amacıyla, duvarın içine yatay olarak konulan ahşap, tuğla ya da betondan imal edilmiş bir tür kiriştir. Şeklinde geçiyor wikipedia kaynağında.

Taş evlerde hatıl kullanımı

Taş evlerde hatıl kullanımı oldukça yaygındır. Harç olmadan toprak harç ile yapılan taş evlerde duvarın dikey olarak çatlamasını önlemek için belirli aralıklarla ahşap hatıllar kullanılmıştır eskiden. Bu geleneği yeni yapılan evlerde de uygulamaya devam ediyoruz. Aşağıdaki görselde Büyük Manavgat yangınında Kalemler köyünde yanan taş evi görüyorsunuz. Belirli aralıklarla yatay ağaçlar konularak duvarın dikey olarak çatlaması önlenmiştir.

Bu aşağıdaki çalışma ise Antalya Belek‘te yapılan bir kafeterya duvarı. Burada da aynı şekilde ahşap hatıl kullanılmıştır. Ahşap hatıllar taş duvarlara aynı zamanda ayrı bir görünüm ve bütünlük de kazandırmaktadır.

Bu görselde ise Antalya Kumluca yaylası olan Söğütcuması yaylasında yapılan bir taş evde hatılın konulmadan önceki halini görüyorsunuz.

Alanya Okurcalar’da tadilatını yapmış olduğumuz eski taş evde ahşap hatıl uygulama örneğini görüyorsunuz.

Bu arada hatıl ile lentoyu karıştırmamak gerek. Lento kapı ve pencere üstü gibi yerlere konular ahşap, demir, beton ve taş gibi malzemeye denilir.

Bundan önceki yazımı okumuş muydunuz? Eski Taş evin Onarımı / Taş Ev Tadilat Öncesi Sonrası

Bunu okumalısın

Taş Ev mi Beton Ev mi?

Taş Ev mi Beton Ev mi? Hangi Seçim Daha Doğru? Ev yapımında taş ve beton …

Bir Cevap Yazın