Taş ev yapımında taş seçimi nasıl olmalı? Her taş ile ev yapılır mı?

Taş ev yapımında taş seçimi nasıl olmalı? Her taş ile ev yapılır mı? Hangi taşı neden tercih etmelisiniz?

Taş ev yaparken taş seçimi ve usta seçimi en can alıcı noktalar dandır. Doğru taş ustası ile doğru taşı buluşturmadığınız sürece yapılacak işten çok iyi bir sonuç beklememek lazım. Biz 30 yılı aşkın süredir bu sektördeyiz. Yüzlerce usta ile bir araya geldik ve hemen her yörenin taşı ile tanışma sansımız oldu. Şimdi sizlerle nacizane fikirlerimizi paylaşmak istiyoruz.

Her taş ile ev yapılır mı?

Hayır her taş ile ev yapmak mümkün değil. Taş ev yapılacak taşın işlenebilir derecede olması gerekiyor. Çekice gelebilir olmalı yani usta vurduğunda istediği yerden kırılabilmeli. Bunun için ne aşırı sert nede aşırı yumuşak olmamalı. Taşın yüzü olmalı usta saatlerce taraklamak zorunda kalmamalı.

Her taş ile her yerde ev yapılabilir mi?

Biz yapılamaz diyoruz ama maalesef amacı sadece malını satmak olan meslektaşlarımız her yerde yapılabilir diyorlar. Bizce yapılamaz. Biz kendi taşlarımızı taşın çıktığı iklim olan Akdeniz iklimi ile aynı olan veya yakın olan yerlere öneriyoruz. Çünkü taşlarımız yıllarca bu bölgelerde kullanılmış ve sorun olmadığı görülmüş. Sorundan kasıt şudur; yosunlaşmamış, erime olmamış ve sağlık açısından bir sıkıntı yaratmamış. Bu taşı Karadeniz ikliminde denemedik sonucu ne olur bilmiyoruz ondan dolayı sorun olmaz diyemeyiz belki bir sene sonra yosun yapmaya başlayacaktır. Öncelik olarak herkes kendi yöresinin taşını kullanmayı tercih etmeli.

Manavgat yapı taşı Kum taşı nedir?

Ocağımızdan çıkan taş kum taşı olarak geçen bir taş türüdür. Kum Taşı: kum tanelerinin doğal bir çimento maddesi yardımıyla yapışması sonucu oluşan fiziksel tortul bir taştır.

Taşlarımız genellikle ortadan en az bir veya daha fazla yarılan bir taş türüdür. Kırıldığında tamamen köşeli bir hal alırlar. Köşeli yapı taşları hem görsel açıdan hem de uygulama açısından en çok tercih edilen taşlar arasındadır. Bir taş ustası normal moloz bir taşı önce taraklamak ebatlamak biriktirmek daha sonra uygulamaya geçmek zorunda. Bizim Manavgat yapı taşları köşeli olduğu için ebatlamak için zaman harcamıyor bir kaç çekiç vurduktan sonra hemen kullanabiliyor. Hem usta daha hızlı metraj çıkarıyor hemde işveren daha az yevmiye vermiş oluyor. Böylelikle herkes zamandan ve paradan tasarruf etmiş oluyor.

Taş ev yapımında kullanılan yapı taşına ihtiyacınız olması durumunda bana whatsapp üzerinden ulaşabilirsiniz. Linke tıklamanız yeterli https://wa.me/+905326416255

Bir önceki yazımı da okumanızı tavsiye ederim Taş Evlerde Kullanılan Ahşap Hatıl Ne İşe Yarar?

Bunu okumalısın

Taş ev için taş fiyatları

Taş ev için taş fiyatları Son zamanlarda sitemizde en çok aranan konulardan bir tanesi. Önceleri …

Bir Cevap Yazın