Doğal taş evlerin dokusuna uygun restore edilmesi

Doğal taş evlerin dokusuna uygun restore edilmesi

Bazen bir şeyi sıfırdan yapmak onu tamir etmekten daha kolaydır. Söz konusu eski bir yapı olduğu zaman ve bunu yapısına uygun olarak günün şartlarında tamir etmek her ne kadar kolay gibi görünse de çok kolay değildir. Geçtiğimiz aylarda hatırlasanız Aspendos antik tiyatrosu restore edilmişti ve uzunca bir zaman medyada söz konusu olmuştu restorasyondaki renk uyumsuzluğu. Burada Aspendos antik tiyatrosunu restore edenleri eleştirmek değil amacım ama eski olan bir yapıyı aynı dokuya sahip olacak şekilde yeniden inşa etmek eksiklerini tamamlamak sanıldığı kadar kolay ve herkesin yapacağı bir şey değildir.

Taş evlerde restorasyon

Daha önce sizlere bir taş ustasından bahsetmiştim Lütfü Koyuncu kendisi taşlara ruh üfleyebilen bir yeteneğe sahiptir. Lütfü usta yaklaşık iki yıl kadar önce taş evlere ilgisi olan Resul bey ile tanışır. Resul bey taş evlere ilgisi olan ve rum tipi ev modeline sahip olmak isteyen birisidir. Vaktiyle bir ev alır Resul bey ve günün birinde evin eski olmasından dolayı elektrik kontağından çıkan yangın sonucu ev yanar. O bölgeye has olan ve şuan mevcut ocağı bulunmayan bir taş ile yapılmış olan o evde kullanılan sarımsak taşı denilen taşları bir kenarda biriktirir. Lütfü ustadan bu evi bölgede bulunan diğer evler ile rum evi modelleri ile aynı olacak şekilde restore etmesini ister.

Çanakkale assos taşı ve sarımsak taşı ile restorasyon

Çalışmalara başlanır ve Resul beyin önceden muhafaza ettiği taşların eksik kalması durumunda Lütfü usta aynı özelliklere sahip olmasa da ona yakın olan ve aynı görevi alabilecek taşları araştırır. Çanakkale assos taşının Ayvalık sarımsak taşına yakın olduğunu öğrenir ve bu iki taşı harmanlayarak bölgedeki diğer evler ile aynı olacak şekilde çalışmalara başlar. Sabır ve emek ile gelinen sonuç yapılan restorasyonun orijinal halini aratmayacak şekilde sonuçlanmasıdır.

Eğer Lütfü usta bu işi sadece para için yapmış olsaydı ortaya çıkan görüntünün Aspendos’un restore edilmiş görüntüsünden çok bir farkı olmayacaktı. Yaptığı taş uyumu araştırması, yapıda kullanılan taşın özelliklerini bilmesi bu sonucu ortaya çıkartmaktadır.

Resimlerin büyük boyutlarını görmek için üzerine tıklayın.

Sarımsak taşının özellikleri: Bölgede yer alan sarımsak taşı bölgenin en önemli yapı malzemesidir. Dayanıklılığı kolay işlenebilirliği ve rengi nedeniyle özellikle tercih edilmiştir. Bölgedeki kilise, manastır, okul ve resmi dairelerin tamamına yakınının inşaatında bu taşlar kullanılmıştır.  Kullanımı yalnızca bu bölgeyle kısıtlı kalmamış olup Osmanlılar döneminde Balkanlardan Ortadoğu’ya kadar pek çok yerdeki cami, kilise vb. yapımında bu bölgeden çıkarılan taşlar kullanılmıştır.

Lütfü ustaya https://www.facebook.com/ustak buradan ulaşabilirsiniz.

Lütfen beğendiğiniz yazılarımı paylaşmayı unutmayınız

 

Bunu okumalısın

Taş Evler Pahalı mı? Doğru Bilinen Yanlışlar ve Gerçek Maliyetler

Taş evler, hem tarihi dokusu hem de doğal görünümüyle birçok kişinin hayallerini süslüyor. Ancak, yaygın …

Bir yorum

  1. Süz konusu ettiğiniz evin ustalığını maalesef ki ben ve Muharrem Usta yaptık lütfü koyuncu değil çok özüldüm usta yapsın başkasına nam olsun özücü tesadüf denk geldim 05399701842 Adem usta resul kılıca teşekkür ederim ayrıca bize güsterdiği sevgi ve saygı dan dolayı

Bir Cevap Yazın