Taş ev villa modelleri

Taş ev villa modelleri

Villa, Eski Roma’da zengin toprak sahiplerinin kırsal alanda yaptıkları konut. Bugün ise villa sözcüğü kent içinde ya da dışında yer alan, bahçeli, bir ya da iki katlı zengin konutlarını tanımlamak için kullanılmaktadır.

Antik Roma villalarının çoğu simetrik değildi ve ayrıntılı biçimde düzenlenerek teraslar haline getirilmiş yamaçlarda yapılmıştı. Bahçelerinde kolonadlar, kuleler, havuz ve çeşmeler bulunurdu. Suları, büyük sarnıçlarla sağlanırdı.Plinus villa urbana ve villa rustica olmak üzere iki tür villanın bulunduğunu yazar. Villa urbana kent evlerindeki konforu içeren bir kırsal konuttu. Bir çiftlik evi olan villa rustica’nın ise ana mekanı mutfaktı, ayrıca fırını ve ahırları, üzüm ve zeytin preslerinin durduğu odaları vardı.

Yukarıdaki açıklamada villanın genel tanımını görmüş olduk. Bizim köyde yada şehre biraz uzak mesafede olan evlerimizde villa olarak nitelendirilebilir. Şimdi birkaç örnek ile Taş ev villa modelleri üzerinde durmaya çalışacağım.

Tek katlı taş ev modeli

Bu model villa tipi taş ev modeline bir örnektir. Çok sade bir çalışma ile evin her yeri değil etek kısımları asimetrik yüksekliklerde doğal taş kaplama uygulaması ile dekore edilmiş

Taş ev villa modelleri (7)

Tek katlı taş ev modeli

Yine aynı şekilde villa tipi bir taş ev modeli.

Taş ev villa modelleri (1)

İki katlı taş ev modeli

Bu modelde giriş alanlarında ve kolonların alt kısımlarda kullanılmış sadece doğal taşlar. Küçük ölçülerde doğal taşlar ile kaplama yapılmış.

Taş ev villa modelleri (2)

İki katlı villa tipi doğal taş çalışması

Burada binanın tamamı değil sadece kolonlar ve bazı kısımlar doğal taş kaplama uygulaması ile yapılmış

Taş ev villa modelleri (3)

Yukarıdaki çalışmanın yakından görüntüsü

Taş ev villa modelleri (4)

Sade bir doğal taş ev çalışması

Taş ev villa modelleri (5)

Doğal taşlar ile yapılmış 2 katlı ev

Bu çalışmanın tamamı  ile yapılmış kaplama uygulaması yerine bina temelden itibaren doğal taş duvar ile yapılmıştır.

Taş ev villa modelleri (6)

Yukarıdaki çalışmalar sizlerin yaptırmayı düşündüğü doğal taş evler konusunda ışık olması açısından yayınlanmıştır. Sizin yaptıracağınız ev arazinizin durumuna kullanılacak malzemeye göre değişiklik gösterecektir. Burada gördüğünüz bütün taş ev modellerini benim bağlı bulunduğum Kayalar İnşaat firmasına uygulatmanız mümkündür. Siz sadece biraz araştırma yaparak bilgi edinin ne istediğinizden az yada çok emin olduktan sonra iletişim bölümünden bana ulaşın size yardımcı olmaktan mutluluk duyacağım.

Şunu unutmayın taş ev maliyeti diğer ev inşaatında olduğu gibi hemen hesaplanacak ve maliyet çıkarılabilecek bir çalışma değildir. Bunun için birçok etkeni göz önünde bulundurarak bir hesap çıkartmak gerekmektedir.

Beğendiğiniz yazılarımı paylaşmayı unutmayın.

 

Bunu okumalısın

Bozcaada’da Balıkesir Gömeç Taşı ile Yapılmış Taş Ev

Bozcaada’da Balıkesir Gömeç Taşı ile Yapılmış Taş Ev yazımız ile sizlerleyiz uzun bir aradan sonra. …

Bir Cevap Yazın