Stüdyo daire modeli müstakil taş ev

Stüdyo daire modeli müstakil taş ev

Barselona’da şarap mahzeni olarak kullanılan bir evin nasıl güzel şık bir müstakil taş ev olduğunu sizlere anlatmaya çalışacağım.  Ribeira Sacra şarap bölgesinde yer alan eski kuru taş bina tipik şarap, alkollü içkiler ve et saklamanın yanı sıra saman ve hayvancılık için korunaklı bir yer sağlamak amacıyla kullanılan bir yerdi burası.

Stüdyo daire modeli dememdeki amaç sadece 1 odadan oluşmasıdır.

Stüdyo dair modeli müstakil taş ev

Cubus Arquitectura kurucuları Estel Ortega Vázquez ve David Pou van den Bossche tamamen tenha teraslar ve manzara dışarı açılan bir oturma odası da dahil olmak üzere üç yatak odalı rezidans oluşturmak için çalışmaya başladılar.

Stüdyo dair modeli müstakil taş ev

Evin bir köşesindeki duvarı tamamen kaldırarak orayı bir veranda gibi kullandılar.

Stüdyo dair modeli müstakil taş ev

Projenin ortama entegrasyonu sırasında diğer yapılar ile uyum sağlaması açısından çok bir şey katılmamaya çalışılmıştır. Yapının ön kısmında sundurma olarak yapılan yerin tavanında güneş ışığından daha çok yararlanmak için cam kullanılmış ve içeride ferah bir hava oluşturulmuştur.

Stüdyo dair modeli müstakil taş ev

Harçsız, geleneksel kuru taş duvarlarla inşa edilmiş. Eldeki malzemeler ile yapılabilecek en güzel taş duvar yapılmış diyebiliriz. Taşların ölçüsüz olmasına rağmen simetrik duruşu güzel bir görüntü çıkartmış ortaya. Binanın önceleri ilk katı yüksek olduğu için samanlık olarak kullanılmış ama şimdi ise iki odalı süit olarak tasarlanmış. Daha büyük tek katlı olan yer önceden hayvanlar için ağıl ve mahzen olarak kullanılmış, ama şimdi iki köşeli avlu, yatak odası ile yaşam alanı olarak kullanılmaktadır.

Stüdyo dair modeli müstakil taş ev

Evin kuzey kısmında yol olduğu için o kısma sadece tavandan pencere yapılmıştır. Evin güney kısmı manzaraya baktığı için ön kısımda büyükçe bir alan açık bırakılmış. Evin iç kısmında doğal taşlar kullanılmamış sadece dış duvarlarda kullanılmıştır.

Stüdyo dair modeli müstakil taş ev

Hem doğu hemde güneyi çok büyük açıdan görebileceğiniz bu açıklık ile pencere kullanmadan gün ışığını içeri almanız mümkün.

Stüdyo dair modeli müstakil taş ev

Profesyonel bir çalışma olduğu için evin içi çok iyi bir şekilde ışık almaktadır. Farklı bir strateji ile evin içi ve dışı arasında bir farklılık olmamasına dikkat edilmiş ve başarılmış bir çalışma.

Stüdyo dair modeli müstakil taş ev

Çağdaş beyaz dolaplar, sandalyeler ve bağlantı parçaları, bunun yanında büyük seramik ve hantal mutfak masasının yerine daha geleneksel unsurları vermek için ahşaplar tercih edilmiş.

Stüdyo dair modeli müstakil taş ev

Bu yazımda sizlere mevcut bir yapının doğal dokusuna hiç zarar vermeden nasıl yaşanabilir bir yer haline geldiğini gösteren bir yazıyı paylaştım. Bu sitede paylaşmış olduğum hemen hemen bütün yapılar sizin belirleyeceğiniz bir yere inşa edilebilir. Önemli olan ne istediğinizi bilmeniz ve araştırmış olmanızdır. Bu sitedeki yazılarım bir şeyler satmak için değil bilgi birikimimi sizler ile paylaşmak fikir sahibi olmanızı sağlamaktır.

Bir önceki yazım: Zarif ve görsel yazlık taş ev modelleri‘ni okumayı unutmayın.

Sevdiğiniz beğendiğiniz yazıları paylaşarak başlarının da fikir sahibi olmasını sağlayabilirsiniz.

Bunu okumalısın

Bozcaada’da Balıkesir Gömeç Taşı ile Yapılmış Taş Ev

Bozcaada’da Balıkesir Gömeç Taşı ile Yapılmış Taş Ev yazımız ile sizlerleyiz uzun bir aradan sonra. …

Bir Cevap Yazın