İtalya’da Ortaçağ Rönesansı Taş Ev

Gardini Gibertini’nin çalışmasıyla Urbino’da (İtalya) yer altına bağlanan ev kalıntılarının sakin rehabilitasyonu.

Gardini Gibertini’nin mimarlık stüdyosu tarafından restore edilen Casa AP, Urbino’da (İtalya) bir tepenin üzerinde bulunan eski bir kırsal köyün yeniden doğuşudur. Yeni bina sistemi, ortaçağ komünlerinden kalma eski kalıntılara dayanmaktadır. Yeraltında birbirine bağlı yapılar, çevredeki manzaraya hakim olan kırmızı beton bir platformda (38 x 20 m) durmaktadır. Evlerin çekirdeği, doğaya saf, sağduyulu ve sessiz eserler olarak bağlanan yeni binalar ve tarihi tabakalaşma arasında doğrudan ve empatik bir diyalog kurarak, kahramanın rolünü manzaraya geri verir.

Mimari kompozisyonları ve titizliği ile proje, bu İtalyan bölgesinin estetiğini, iç mekanda, hem malzeme hem de tasarım ve mobilya tasarımını sadakatle yorumluyor.

İç çevrenin betonarme yapısı, doğal ışığın taşması ve yükü destekleyen herhangi bir elemanın hacmini serbest bırakması için bir alan yaratır. Bahçede araç park etmekten kaçınmak için ana giriş, büyük bodrum katındadır. Alt düzeyde, hizmet alanlarına ek olarak, çeşitli eğlence alanları vardır: bir sinema, spor salonu ve spa ve ana bina ile eki arasındaki bağlantıda bir sergi galerisi . Bodrumdan, merdiven, doğrudan etkileyici dağlık alan ve havuz alanına açılan ana binanın kalbine ulaşmaktadır. Tamamen dışarıya yansıyan zemin kat bahçe ile süreklilik arzına sahip değildir: oturma odasını, yemek odasını, mutfağı ve özel bir çalışmayı bütünleştirir.

Birinci katta, büyük bir korkuluk etrafında düzenlenmiş , ana yatak odası ve banyo ile iki çift kişilik yatak odası.  Ahşap yapısına sahip olan ek, bu manzaradaki ortak ahırı çağrıştırıyor. Üçüncü bir bina, küçük bir yapay tepe üzerinde yer almaktadır. Bodrum katında bahçe ekipmanı için bir depo ve zemin katta bir barbekü bulunmaktadır. Bahçenin bu kısmı, korten çelik geometrisiyle, tüm dış mekan kompozisyonunun ciddiyetini kırmak istiyor.

Taş duvar hakkında

Yukarıda kısaca evin konumu ve genel özelliklerini okudunuz. Bu taş ev modelinde evin diğer alanlarında uygulanan sadelik uygulanmış. Taş duvar asimetrik bir şekilde taşlar dizilerek yapılmış kullanılan küçük taşlar evin modeline tam uyum sağlamış. Bu tür modellerde küçük taşlar daha çok uygun görülmekte. Aynı şekilde kullanılan harç gizli tutulmuş kuru taş duvar görünümü elde edilmiş. Taş evlerde elde edilmesi beklenen en önemli özellik doğal görünüm olmasıdır. Harcın gizli kalması, taşın kesilmemiş olması, daha az çekiç izi olmasıdır adı üstünde doğal taş ev.

Paylaşmayı unutmayın 🙂

Bir önceki yazım okumanızı tavsiye ederim  Taş Duvarlı 30 Yaratıcı Mutfak

Bunu okumalısın

Taş Ev mi Beton Ev mi?

Taş Ev mi Beton Ev mi? Hangi Seçim Daha Doğru? Ev yapımında taş ve beton …

Bir Cevap Yazın