Otantik taş evler

Otantik taş evler

Eski çağlardan günümüze kadar gelmiş ve özelliğini yitirmemiş olanlara otantik diyoruz.  Taş evlerde otantik dediğimiz olay ise yeni teknolojiler kullanılmadan inşa edilmiş taş ev modelleri otantik olarak adlandırılabilir. En azından yeni yapı teknolojileri kullanılmış olsa bile bunun dışarıdan görünmemesi durumunda yapıya otantik denilebilir. Şuan köylerde bulunan taştan yapılmış köy evleri kısmen otantik sayılabilir. Neden kısmen derseniz bazılarının iç kısımları sıva ile sıvanmış ve boya yapılmış bunun yanında eve elektrik ve su tesisatı gibi çalışmalar yapılmıştır. Bazı köy evlerinde ise taştan yapılmış evler iç kısımları çamur ile sıvanmış, evin içerisinde ocaklık dediğimiz yemek pişirilebilen ve ısınmak için kullanılan alan mevcuttur. Bu evlere sonradan sadece elektrik hattı çekilmiştir. Evler taş ile yapıldığı için sıva altı denilen durum söz konusu olmadığından elektrik kabloları çamur ile yapılmış sıvanın üzerinden çekildiği için dokuya zarar vermemiştir.

Bu evlerde bir köşede asılı olarak hep bir gaz lambası görürsünüz. Elimde şuanda bu şekilde doğal hali ile devam eden evler var ama yakın bir zamanda sizler için derleyip güzel bir çalışma yapacağım. Ben şimdilik sizler için eski yapı olmayan ama otantik olduğunu düşündüğüm birkaç ev modelini paylaşmak istiyorum.

Otantik taş ev modelleri

Otantik taş evlerde konfor yerine lüks yerine eski görünüm daha çok öne plandadır. Yeni yapılan otantik yapılarda hem konfor hem hemde göze hitap düşünülmüştür.

Bir önceki yazımı umarım okumuşsunuzdur okumadıysanız Modern taş evler buradan okuyabilirsiniz.

Taş ile ilgili her türlü konuda iletişim bölümünden benimle iletişime geçebilirsiniz. Bir şey sormak istediğinizde alt kısımdaki yorum alanını kullanırsanız diğer ziyaretçilerde fikir sahibi olurlar.

Beğendiğiniz yazıları paylaşmayı unutmayın.

Görsellere google’da “otantik taş ev modelleri” araması sonucu ulaştım. Kaynak: Google

Bunu okumalısın

Bozcaada’da Balıkesir Gömeç Taşı ile Yapılmış Taş Ev

Bozcaada’da Balıkesir Gömeç Taşı ile Yapılmış Taş Ev yazımız ile sizlerleyiz uzun bir aradan sonra. …

Bir yorum

  1. İnsan emekli olmayı beklememeli bence böyle bir yer yaptırmak ve buralarda yaşamak için. emekli olunca ne kadar zaman kalıyor ki güzel yaşamak için. Bence fırsat olduğu an yaptırmak ve keyfini sürmek gerek

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: