Zarif ve görsel yazlık taş ev modelleri

 Zarif ve görsel yazlık taş ev modelleri

Şimdi olduğu gibi geçmişte de insanlar rahatlarına çok önem vermişlerdir bundan dolayı yazın sıcak olan bölgelerden serin olan yerlere gidip yaz mevsimlerini orada geçirdikten sonra havaların soğuması ile birlikte yeniden normal yaşam alanlarına gelmişlerdir. Yazın gidecekleri yerde bir ev inşa edip sadece yazın kalabilecekleri şekilde dekore etmişlerdir. Bu yapıların çoğunluğu taştan yapılmış evlerdir. Önceleri tek katlı olan taş ev modelleri zamanla iki katlı veya altta yarım kat üstte bir kat olacak şekilde inşa edilmeye başlanmıştır.  Yaz boyunca şehre gidilmeyeceği için alt katı kiler, mutfak, eşya deposu, hayvan ağılı gibi amaçlar için kullanılmış, oturulacak olan evi yerden yükseğe alarak bulunulan arazideki tehlikeli canlıların eve ulaşmasını engellemişlerdir.

Cumbalı taş evler

 Bütün taş ev modelleri klasik olacak diye bir şey yoktur. Resimde gördüğünüz cumbalı bir taş evdir. Resimdeki model hem yazlık hemde kışlık için ideal bir taş ev modelidir. Ahşap ile süslenmiş.Zarif ve görsel yazlık taş ev modelleri (2)

Sundurma çatılı taş evler

 Benim en çok tercih ettiğim taş ev modellerinden bir tanesidir. Bu modelde evin çatısı düz olarak yapılmış evin ön kısmı sundurma ile uzatılmış ve sundurma çatı sayesinde taş evin yan tarafında veranda keyfi yapılabilecek bir alan oluşturulmuştur. Zarif ve görsel yazlık taş ev modelleri (1)

Eklemeli taş ev modelleri

Geleneksel taş ev modelleri gibi düz bir taş ev modeli yerine örnek resimdeki gibi eklemeli ve iç hacmi genişletilmiş bir taş ev modeli tercih edebilir ve iç bahçe sahibi olabilirsiniz. Bir birine eklenmiş olan evler ile ana ev bütünlük açısından bir birini tamamlamalı ve dış cephe görselliği açısından görsel olmalıdır.

Zarif ve görsel yazlık taş ev modelleri (3)

Düz çatılı taş evler

 Taş ev modellerinden eskiden sadece hafif olması amacıyla tahtalar, mevsimlik ağaçlar ve toprak kullanılır ve düz çatı elde edilirdi. Şimdilerde ise taş ev modelleri üzerine ahşap kullanılarak düz çatılar yapılabilir hale gelmiştir. Örnek resimdeki gibi bir taş ev ve düz ahşap çatı uygulaması yaparak dekoratif ve görsel bir çatı elde etmiş olursunuz.
Zarif ve görsel yazlık taş ev modelleri (4)

Dekoratif taş ev modelleri

Geniş araziler içinde tercih edilen ve bir birleri ile eklemlendirilmiş  odalardan oluşan büyük ev modelleri için resimdeki gibi bir taş ev modeli uygulaması yapabilirsiniz. Evinizin giriş kapısının üzerine, veranda oluşturduğunuz bölüme iliştirilmiş bir sundurma çatı ile evinizi daha dekoratif bir taş ev modeli haline getirebilirsiniz.

Zarif ve görsel yazlık taş ev modelleri (5)

Taş çiftlik evleri

Taş ev modellerinin çokça tercih edildiği ve  hem geniş hem de çok odanın yer aldığı çiftlik evleri için resimdeki gibi örnek bir taş ev uygulaması seçebilirsiniz. Bir birleri ile birleştirilen ve çatı renkleri ile uyumlu taş modellerinin birlikte kullanıldığı bir taş ev modeli ile kişiliğinizi yansıtan bir taş ev modeline sahip olabilirsiniz.

Zarif ve görsel yazlık taş ev modelleri (7)

Bu yazıma her ne kadar yazlık taş ev modellerini ele almak için başlamış olsam da birçok taş ev modelini sizlerle paylaşmış oldum.

Lütfen beğendiğiniz yazıları paylaşmayı unutmayın. Bu arada facebook sayfamızı da takip etmeyi unutmayın. https://www.facebook.com/dogaltasevler/ 
Unutmayın her türlü konuda iletişim sayfasından bana ulaşabilirsiniz. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarım.  Sadece fiyat almak için iletişim kuranlara dönüş yapmayacağımı unutmayın. Birbirimizin zamanını çalmayalım.
Konu altına yorum olarak yazıp başkalarınında fikir sahibi olması adına dilediğinizi sorabilirsiniz.

Bunu okumalısın

Taş Ev mi Beton Ev mi?

Taş Ev mi Beton Ev mi? Hangi Seçim Daha Doğru? Ev yapımında taş ve beton …

Bir Cevap Yazın