Bahçe duvarı kaplama modelleri

Çok güzel bir araziniz var ve etrafını çevirmek istiyorsunuz bu yazısı sizin için ele aldım Bahçe duvarı kaplama modelleri Eğer bu arazinizin içinde bir ev var ise çalışmanın bütünlük kazanması için size tavsiyem evinde aynı şekilde doğal taşlar ile yapılmasıdır. Eğer bu şekilde olmaz ise bir bütünlük olmaz. Şimdi aşağıda örnek çalışmalar üzerinde sizlere bilgiler vermeye çalışacağım.

Unutmayın; Taş ile duvar yapmayı hafife almayın ciddi ustalık gerektiren bir iştir. Taş ustaları ile diğer yapı malzemesi ustaları birbirinden çok farklıdır.

Bahçe duvarı kaplama modelleri

Ne demiştik taş duvar için, işçiliği ve ustalığı çok kolay değildir demiştik. Neden kolay değildir diye soracak olursanız eğer bunun birçok nedeni vardır. Yapı taşları ile duvar yaparken harç kullanmazsınız çoğunlukta, gerek doğal olması açısından gerekse sıfır maliyetli bir duvar olması açısından. Bunun yerine çamurdan saman ile karıştırılarak yapılan bir harç kullanırsınız yada hiçbir şey kullanmazsınız. Helik dediğimiz taşların kırıntıları olan küçük parçaları aralara sıkıştırma yolu ile duvarı yaparsınız.

Bahçe duvarı kaplama modelleri (1)

Burada eski bir taş duvar görüyorsunuz. Bu duvarda çimento harç yerine bahsettiğim çamurdan yapılan harç kullanılmış. Simetrik bir duvar olmuş

Bahçe duvarı kaplama modelleri (2)

Profesyonel bir taş duvar ustası tarafından yapılan bir duvar görüyorsunuz. Çekiç ile taşlara verdiği şekil ve yapmış olduğu yapının hem yukarıya doğru incelmesi hemde verdiği kavis başarılı bir taş ustası olduğunu gösteriyor.

Bahçe duvarı kaplama modelleri (9)

Bahçenizden çıkan fazla taşlar ile sizin kolaylıkla yapabileceğiniz bir taş duvar. Yapacağınız güzergah için ip yada kireç yardımı ile kılavuz çizgisi çekmeniz ve taşları dizmeniz yeterli olacaktır.

Bahçe duvarı kaplama modelleri (8)

Taş duvar çalışmalarında unutmamanız gereken bir husus da Minnez kazma işlemidir. Böylelikle yapmış olduğunuz duvar daha sağlam olacaktır. Gördüğünüz gibi bu duvarda da ip çekilmiş ve burada da harç yerine helik kullanılıyor. Taşların büyük olması ve ağırlığından dolayı taş duvarlarda diğer yapılar gibi tek başına çalışmak biraz zodrdur.

Minnez: Duvar yapılmadan önce duvarın bir kısmının toprağın altında kalacak şekilde toprağın eşilerek oradan başlanmasıdır.

Bahçe duvarı kaplama modelleri (7)

Hiçbir şey kullanılmadan sadece taşların üst üste konularak yapıldığı bir bahçe duvarı. En olarak çok dar olmadığı sürece kolay kolay yıkılmazlar ama çamurdan yapılan harcın kullanıldığı bir duvar kadar sağlam değildirler.

Bahçe duvarı kaplama modelleri (6)

Bahçeye taş duvar yapıyorsanız ve bir toprağa dayanacak ise eğer duvar mutlaka bir tarafa doğru meyilli olmalı o kısımda toprak kısmı olmalı. Bu resimde gördüğünüz gibi taş duvar toprağın olduğu alana doğru yaslanmış şekildedir. Toprağın yapacağı baskıdan dolayı taş duvarın yıkılmasını önlemek için doğru bir çalışmadır.

Bahçe duvarı kaplama modelleri (5)

Bir şey kullanılmadan yapılmış bir başka bahçe duvarı. Toprak tarafından baskı görmeyeceği için yıkılması söz konusu olmadığı içi harçsız yapılmış

Bahçe duvarı kaplama modelleri (4)

Bir başka güzel bahçe duvarı çalışması daha. En üstteki kısımlar güvenlik açısından hoş olmayabilir ama yakınlarında çocuk durmuyorsa sorun olmayacaktır. Bahçe duvarları uzun bir duvar olacak ise büyük taş kullanmanız hem daha çabuk bitmesine hemde daha sağlam olmasına neden olacaktır.

Bahçe duvarı kaplama modelleri (3)

Bir yazımın daha sonuna geldim sizlere Bahçe duvarı kaplama modelleri ile ilgili bir şeyler anlatmaya çalıştım

Bir önceki yazımı okudunuz umarım Doğal taşlar ile şömine buradan okuyabilirsiniz.

Sevgiyle kalın, beğendiğiniz yazıları paylaşmayı unutmayın. Taşlar ile ilgili her konuda bana yazabilirsiniz taş ihtiyacınız var ise iletişim bölümünden mail atabilirsiniz.

 

Bunu okumalısın

Taş Duvar Kaplama

Taş Duvar Kaplama: Estetik ve Dayanıklılığın Buluştuğu Çözüm Taş duvar kaplama, hem iç hem de …

Bir Cevap Yazın