Taş ev yapımı

Taş ev yapımı ile ilgili bu makalede sizlere taş ev yaptırmadan önce aklınızda bulunması gereken ve karşılaşması muhtemel konuları ele almaya çalışacağım elimden geldiği kadar. Taş ev yaptırmadan önce onlarca arama yapıp onlarca kişi ve firmalar ile görüşüyorsunuz ve en sonunda kafanız karışmış halde kalıyorsunuz. Bunlarla karşılaşmamak ve stres yapmadan taş ev yapımı konusunda bilgi toplamak istiyorsanız makaleyi okumaya devam edin.

Yeriniz taş ev için uygun mu?

Taş ev yaptırmak için bir yeriniz olduğunu düşünüyorsunuz peki bu yer uygun mu? Uygunluğu bir kaç bakımdan ele alacak olursak, arsanız m2 bakımından yeterli mi? Taş ev şehir içinde ise diğer evler ile uyum içinde olacak mı? Çevresinde blok daireler olan yerlerde yapılan taş evler arada kalacak ve hoş bir durum çıkmayacaktır ortaya.

İki katlı taş ev örneği

Nasıl bir taş ev düşünüyorsunuz?

Taş ev yaptırırken kullanılacak alana göre ihtiyacınız kadar büyüklükte bir ev düşünün. Taş evler her ne kadar uzun vadede ekonomik olsa da kısa vadede villa şeklinde yaptıracağınız bir taş ev maliyeti yükseltecektir. Eğer küçük bir aile iseniz katlı olmayan müstakil bir taş ev sizin işinizi görecektir. Ben aile kalabalık bile olsa taş evlerde tek katlı evleri tercih ve tavsiye ediyorum. Hem daha güzel görünüyorlar hemde maliyeti daha düşük.

Taşınız var mı?

Eğer taş ev yaptırmak istediğiniz yerde başka taş evler var ise muhtemelen yakınlarda o kullanılan taşların devamı vardır. Ben her zaman bizi arayan müşterilerimize olduğunuz yerde taş var ise önce onu tercih edin derim. Bunun nedeni hem oradaki diğer evlere uyum sağlaması hemde nakliye ve taş ücreti gibi giderleri minimuma düşürmek. Bazı zamanlar oluyor ki nakliye ücreti taşın ücretini ikiye katlayabiliyor.

İki katlı taş ev örneği

Taş ustası seçimi

Taş ev yaptırırken dikkat edilmesi ve üzerinde durulması gereken en önemli konulardan bir tanesidir taş ustası bulma. Yılların verdiği tecrübe ile gördüğümüz bazı olumsuz durumlar hem mutsuz müşterilerin artmasına hemde iyi ustaların iş bulamamasına neden oluyor. Taş ustasının yanında bir kaç ay amelelik yapmış birisi usta ücretinin yüksek olduğunu gördüğünde artık bende taş ustasıyım diye piyasaya çıkıyor ve sonuç malum.

  • Ustanın tecrübesi ne kadar bunu sorun kaç yaşında olduğuna bakın
  • Yaptığı işleri yerinde görmek istediğinizi söyleyin
  • Çalışma anında görmek mümkünse çalışmasına bakın
  • Ekibi olup olmadığına bakın. (derme çatma ekiple taş işi olmaz)
  • Ücretini önceden ödememeye özen gösterin (acı tecrübe çok usta işi yarıda bıraktı gitti)
  • Bir kaç ustadan fiyat alın eğer arada uçurum kadar düşük fiyat veren varsa eleyin.
  • Sözleşme yapın
Müstaik taş ev örneği

Yasal sorumlulukları öğrenin

Ev yapılacak yerdeki yasal sorumluluklarınızı öğrenin. Bazı kırsal alanlarda pek sorumluluğunuz yoktur dilediğiniz gibi yaptırabilirsiniz ama bazı alanlarda uymanız gereken sorumluluklar vardır bunları belediye gibi yerlerden öğrenin. Taş evler çoğunlukla kırsal alanlarda tercih edildiği için bir çok izinle uğraşmadan yaptırıyor işveren.

Fikir edinmeniz açısından iki katlı taş ev yazımı tek katlı taş ev yazımı incelemenizi öneririm.

Beğendiğiniz yazılarımı paylaşmayı ve görüşlerinizi bildirmeyi unutmayın. Taş ev yapımı ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek ve taş ev yaptırmak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.

Bunu okumalısın

Bozcaada’da Balıkesir Gömeç Taşı ile Yapılmış Taş Ev

Bozcaada’da Balıkesir Gömeç Taşı ile Yapılmış Taş Ev yazımız ile sizlerleyiz uzun bir aradan sonra. …

Bir Cevap Yazın